پنجشنبه 30 فروردين 1403 شمسی /4/18/2024 10:46:43 AM

وزیر نفت گفت: پالایشگاه جمع‌آوری گازهای مشعل به زودی با حضور رئیس جمهور در منطقه دهلران به بهره‌برداری می‌رسد.
وزیر نفت: به زودی با حضور رئیس‌جمهور پالایشگاه جمع‌آوری گازهای مشعل در دهلران به بهره‌برداری خواهد رسید

به گزارش اقتصادنامه به نقل از ایرنا، جواد اوجی وزیر نفت روز چهارشنبه - ۸ فروردین ماه - در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: به زودی با حضور رئیس جمهور پالایشگاه جمع آوری گازهای مشعل در منطقه دهلران بهره برداری می شود.

وی ادامه داد: تمامی‌گازهای مشعل میادین نفتی که در غرب کشور است جمع آوری و در این پالایشگاه تصفیه می شود و حدود ۷ میلیون متر مکعب گاز به شبکه سراسری متصل می شود.

وزیر نفت یادآورشد: همچنین از طریق این پالایشگاه سالانه یک‌ میلیون تن اتان از طریق خط لوله ای که کشیده شده است به پتروشیمی های جنوب کشور از جمله ماهشهر ارسال می شود تا خوراک پتروشیمی ها از طریق این گازهای مشعل که در میادین غربی وجود دارد ارسال شده و به ارزش افزوده تبدیل شود. 

اوجی توضیح داد: در این پروژه در تمام میادین نفتی که گازهای آنها سوازنده می شود و بالغ بر ۲۵۰ میلیون متر مکعب در روز است، از این پس در پالایشگاه دهلران تصفیه و شیرین می شود و یک میلیون خوراک پتروشیمی ها و نزدیک به ۶ تا ۷ میلیون متر مکعب برای مصرف گاز خانگی در سراسر کشور را تامین خواهد کرد.

اوجی با اشاره به رکورد مصرف بنزین بیان کرد: در ایام تعطیلات نوروز تاکنون حدود ۱۱۹ میلیون لیتر بنزین مصرف شده است و هیچ کجا مشکل عدم تأمین نداشته ایم.

تمامی میادین نفتی و گازی مشترک تعیین تکلیف شده‌اند

وی در خصوص برداشت از میادین نفتی وگازی مشترک تاکید کرد: در این زمینه به اعداد و ارقام‌خوبی دست یافته ایم، در این دولت حدود ۵۰ میلیون متر مکعب بیشتر از میادین گازی مشترک برداشت می کنیم و در میادین نفتی رقم حدود ۷۵ هزار بشکه نفت بیشتر استفاده می‌کنیم.

اوجی تاکید کرد: همه میادین نفتی و گازی مشترک تعیین تکلیف شده اند و قراردادهای آنها منعقد شده است. هیچ میدان مشترک نفتی و گازی دریا و خشکی بلاتکلیفی نداریم. در رشد تولید نفت وگاز به رقم های خوبی دست یافتیم و اولویت ما برداشت از میادین مشترک است.مطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین