پنجشنبه 24 خرداد 1403 شمسی /6/13/2024 8:14:42 AM
خاندوزی:

 سخنگوی اقتصادی دولت با بیان اینکه طبق گزارش بانک جهانی نرخ فقر در ایران ۴.۷ درصد کاهش یافت و از ۲۹.۳ به ۲۱.۷ درصد رسید، گفت: بانک جهانی و نهادهای بین المللی نه نگاه های دلسوزانه به مردم دارند و نه دولت آیت الله رییسی؛ اما میزان رشد اقتصادی کشور به قدری بوده که امکان چشم پوشی نداشته است. رشد اقتصادی سال جاری و سال آینده در پیش‌بینی‌های بانک جهانی بیش از رشد ۱۴۰۲ است.
تجربه «خزانه خالی» را برای دولت بعد تکرار نمی‌کنیم/رشد اقتصادی ایران به مرحله پایدار رسید

به گزارش اقتصادنامه به نقل از ایرنا، «سید احسان خاندوزی» در نشست خبری ضمن قدردانی از حضور گسترده مردم در مراسم تشییع شهید آیت الله رئیسی و شهدای خدمت بیان کرد: ما را این گمان نبود که روزی نشست خبری را بدون حضور رئیس جمهور برگزار کنیم برای شهدای خدمت علو درجات را آرزومندیم.

به گفته وی سال گذشته ۲۰ نشست مستمر سخنگوی اقتصادی برگزار شد که نشان دهنده تاکید رییس جمهور بر پاسخگویی به افکار عمومی است.

وی در همین راستا ادامه داد: گاهی آیت الله رییسی تماس می‌گرفت و بیان می‌کرد موضوعی پربسامد پیش آمده و منتظر نشست خبری نمانید، زودتر پاسخگوی افکار عمومی باشید.

رشد اقتصادی ایران به مرحله پایدار رسید

وزیر اقتصاد با اشاره به گزارش بانک جهانی برای رشد اقتصادی کشور، بیان کرد: گزارش های اخیر نهادهای بین المللی و بانک جهانی تاکید کرده است که رشد اقتصادی ایران به مرحله پایدار رسیده و از عبارت مقاوم شده برای رشد اقتصادی ایران استفاده شده است. مسیر رشد اقتصادی دهه ۹۰ از سال ۱۴۰۰ به بعد وارد مسیر جدیدی شده و از نرخ های رشد پایین و منفی عبور کرده ایم.

طبق گزارش بانک جهانی نرخ فقر ۴.۷ درصد کاهش یافت

سخنگوی اقتصادی با تاکید بر اینکه ۶نیم میلیون نفر از فقر نجات یافته اند، خاطر نشان کرد: طبق گزارش بانک جهانی نرخ فقر ۴.۷ درصد کاهش داشته و از ۲۹.۳ به ۲۱.۷ درصد کاهش یافته است و ۶ و نیم میلیون نفر از فقر نجات یافته اند. رشد مصرف ۴۰ درصد واقع شده در دهک های پایینی از رشد مصرف دهک های بالای کشور بیشتر بوده که شاخص گویایی است که نابرابری ۴ دهک پایین با ۶ دهک بالا کاهش یافته است.

رشد اقتصادی سال جاری بیش از رشد اقتصادی در مدت مشابه ۱۴۰۲

خاندوزی رشد اقتصادی سال جاری را بیش از رشد اقتصادی در مدت مشابه ۱۴۰۲ دانست و بیان کرد: بانک جهانی و نهادهای جهانی نه نگاه های دلسوزانه به مردم دارند و نه دولت آیت الله رییسی؛ اما میزان رشد اقتصادی به قدری بوده که امکان چشم پوشی نداشته است. رشد اقتصادی سال جاری و سال آینده در پیش بینی های بانک جهانی بیش از رشد ۱۴۰۲ بوده و مسیر صعودی را در اقتصاد ایران پیش بینی کرده اند. 

وزیر اقتصاد خاطر نشان کرد: در روزهایی که به موعد استمرار تعلیق تحریک ها نزدیک می شدیم شوک قیمتی در اقتصاد ایجاد می شد و عملا اقتصاد کشور متأثر از شیطنت های آمریکا بود. اما اداره اقتصادی کشور معطل مذاکرات نشد و تحول چشمگیری در حوزه ارتباطات با همسایگان و کشورهای همسو فراهم شد و هم پیمان های منطقه ای مانند شانگهای در دولت آیت الله رییسی به سرانجام رسید، با عربستان ارتباط گرفتیم، عضو بریکس شدیم، منابع بلوکه ایران در کره که حتی در دوره برجام به سرانجام نرسیده بود به جریان افتاد و هم پاسخ محکم و تاریخی به رژیم صهیونیستی دادیم.

وی بیان کرد: مجموع اتقاقات داخلی نیز سبب شد تا همزمان با بهبود روابط بین الملل، رشد کُند فروش نفت ایران افزایش یابد، وزیر خارجه آمریکا در جلسه سنا توبیخ شد که چرا علی رغم افزایش تحریم ها ایران توانسته صادرات نفت را به چند برابر دوره قبل از ریاست جمهوری آیت الله رییسی افزایش دهد؟ در کنار آن شاخص هایی که در اقتصاد داخل شاهد آن بودیم، مانند افزایش سرمایه گذاری خارجی، موید رشد اقتصادی ایران است.

سخنگوی اقتصادی با اشاره به خروج ایران از انزوا و فعال شدن سیاست همسایگی، اصلاحات ساختاری اقتصادی ایجاد شده را بدین شرح توصیف کرد: انضباط پولی بودجه را شروع کرده بودند اما به سرانجام نرسیده بود که حساب واحد خزانه را عملی کردیم؛ حساب های دستگاه های اجرایی و شرکت های دولتی را سامان دهی کردیم؛ بدون فشار مالیاتی بر حقوق بگیران و تولیدکنندگان و با اخذ مالیات از فراریان مالیاتی و دانه درشت ها توانستیم مودی مالیاتی جدید شناسایی کنیم و درامدهای مالیاتی از ۲۰۰ به ۸۰۰ همت افزایش یافت. بدون اینکه نرخ مالیات افزایش یافت بلکه نرخ مالیات در دو سال پیاپی برای بخش تولید ۷ درصد کاهش یافت.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه از فرآیند تبدیل کسری بودجه به پایه پولی و احتمال تورم های بالا فاصله گرفتیم، اذعان کرد: دولت ریالی استقراض از بانک مرکزی نداشت؛ وزارت اقتصاد، سازمان برنامه و بانک‌مرکزی هماهنگی داشتند و سرعت رشد نقدینگی ۱۵ درص کاهش یافت؛ بانک ها و موسسات مالی ناتراز منحل شدند؛ در کنار آن ریل گذاری برای آینده هم بهبود یافت مثل مالیات بر مجموع درآمد از گذشته مطرح بود اما چون نیازمند تغییر جدی بود اما ذی نفعان اجازه نمی دادند عملی شود مه با تدبیر ریس جمهور شهید در دولت تصویب و لایحه آن به مجلس رفت.

صورت مالی همه شرکت های دولتی شناسایی و صورت های مالی آنها منتشر شد

وی در همین راستا ادامه داد: در بحث مقابله با رانت ها نیز با شفافیت توانستیم از وضعیت گذشته فاصله گرفتیم در ۳۲ ماه اخیر تلاش شد بازی غیر شفاف که منجر به ناکارآمدی شرکت های دولتی می شد اصلاح شود و صورت مالی همه شرکت های دولتی نه ۳۶۲ شرکت مذکور در بودجه بلکه ۲ هزار شرکت دولتی در لایه های مختلف شناسایی و صورت های مالی آنها منتشر شد تسهیل صدور مجوزها و راه‌اندازی درگاه ملی مجوزها که شفافیت و کاهش مفاسد و امضاهای طلایی را کنار زد در گذشته برخی مجوزها نیازمند پرداخت برخی شیرینی ها بودند تا یک فعال اقتصادی بتواند مجوز بگیرد اما الان ۱۷۰۰ مجوز بدون نیاز به مراجعه و از طریق درگاه ملی مجوزها قابل دریافت است برخی، سفرهای استانی دولت را شور و هیجان محلی تفسیر می کردند اما در دیدارهای رییس جمهور با مردم، گره های آنها شناسایی و حل و فصل می کرد.

نرخ تورم در پایان اردیبهشت به ۳۷ درصد کاهش یافت

به گفته وزیر اقتصاد نرخ تورم در پایان اردیبهشت به ۳۷ درصد کاهش یافت و تورم نقطه به نقطه به ۳۱ درصد رسیده است، وی این اعداد را نقطه مطلوب دولت در خصوص اجرای سیاست های ضد تورمی ندانست و تاکید کرد: تورم خوراکی ها در تورم ماهانه اردیبهشت یک واحد درصد کاهش یافته و به ۱.۹ درصد رسیده است و تورم نقطه به نقطه خوراکی ها هم به ۲۲.۸ درصد کاهش یافت تورم اجاره بها ۹ درصد افزایش یافته است. ۸ دهم درصد تورم ماهانه اقلام غیر خوراکی بوده است. تورم تولیدکننده از ۴۰.۷ درصد در فروردین ۱۴۰۲ به ۲۳.۸ درصد در فروردین ۱۴۰۳ کاهش یافته است.

۴ تصمیم برای مقابله با نوسانات بازار سرمایه

خاندوزی درباره مقابله با نوسانات اخیر بازار سرمایه اظهار کرد: برخی نارضایتی های اخیر در میان فعالان بازار سرمایه دغدغه جدی دولت بود که امروز صبح در جلسه ستاد اقتصادی دولت با حضور اقای مخبر ۴ تصمیم اتخاذ شد: ۱. برای کنترل نرخ سود بانکی نظارت بیشتر شود و بانک مرکزی مسئول بررسی برخی تخلفات گزارش شده بانک ها شد ۲. همچنین برخی معافیت های مالیاتی برای اصلاح قانون بودجه ۱۴۰۳ تصویب شد و سازمان برنامه موظف شد پذیرش بار مالی ان را بر عهده بگیرد و به مجلس اعلام کند ۳. موضوع سوم نرخ خوراک پالایشگاه ها بود که مخبر دستور داد وزارت نفت بررسی لازم برای حوزه پالایشی را انجام دهد ۴. موضوع چهارم درباره خوردو بود که صمت مکلف شد تا دو خودورساز اصلی تجدید ارزیابی دارایی داشته باشند که در قالب یک مصوبه قانونی خواهد بود این ۴ مصوبه در بهروزی بازار سرمایه موثر خواهد بود.

تشدید نظارتها برای پرداخت معوقات خسارتهای پرداختی بیمه

سخنگوی اقتصادی دولت در باره معوقات شرکت های بیمه گر گفت: آیین نامه حمایت از حقوق بیمه گذاران در سال های گذشته تصویب شده بود با تشدید تمهیدات نظارتی بیمه مرکزی مقرر شد تمام شرکت هایی که از آیین نامه تخلف دارند و مطالبات بیمه گذاران با را تاخیر می دهند را به سرعت پیگیری کند اختلافات فنی بین بخش درمان و بیمه ای در خصوص یک بیمارستان وجود داشت که باید برطرف شود.

تجربه «خزانه خالی» را برای دولت بعد تکرار نمیکنیم

وزیر اقتصادی بیان کرد: آنچه در جلسات هیات وزیران از سوی اقای مخبر تاکید شده این است که پرونده های باقی مانده در ۵۰ روز پایانی دولت به سرانجام برسد نکته دوم اینکه اداره کلان اقتصادی کشور باید با نگاه باز تا پایان اسفند صورت بگیرد نه ققط دو ماه باقی مانده از این دولت، بنای دولت سیزدهم این نیست که از همه مجوزهای قانونی مانند انتشار اوراق در این ۵۰‌روز استفاده شود بلکه باید تا پایان اسفند باشد تنخواه بانک مرکزی قرار نیست در این ۵۰ روز تمام شود ذخایر کالاهای اساسی باید تا پایان سال تامین شود تجربه خزانه خالی نباید تکرار شود تا دولت آینده با دغدغه کمتری نسبت به مسایل فوریتی تصمیم بگیرد.

شکاف فقر در ایران از ۸.۶ به ۵.۹ درصد کاهش یافت

 خاندوزی خاطر نشان کرد: درباره وضعیت فقر در کشور گزارش های داخی و خارجی داریم گزارش های مراجع داخلی بیانگر این است وضعیت کاهش فقر بهبود یافته است گزارش های جهانی هم بر کاهش شکاف فقر در دو سال گذشته در کشور تاکید دارند برای کاهش فقر از نظر بانک جهانی باید درآمد روزانه سه شاخص ۲.۵، ۳.۶ و بالای ۴ دلار در روز باشد که در هر سه حالت شاهد کاهش خط فقر در ایران هستیم. پیش بینی بانک جهانی برای سال جاری و ۱۴۰۳ بهبود وضعیت فقر و بهبود توزیع عدالت است. شکاف فقر در ایران از ۸.۶ به ۵.۹ درصد کاهش یافته است. شکاف فقر از در مرحله دوم از ۱.۳ به ۸ دهم و در شاخص سوم از ۲ دهم به یک دهم درصد کاهش یافته است که جمعا ۶ و نیم میلیون نفر ظرف دو سال از زیر خط فقر خارج شده اند. ضریب جینی از ۴۰ صدم به ۳۸ صدم کاهش یافته است که مواردی چون کاهش نرخ بیکاری، توزیع کالابرگ، رایگان شدن بیمه پایه برای ۵ دهک اول در مراکز درمانی دولتی، هزینه درمان ۳ دهک پایین رایگان شده، تامین هزبنه مادران شیرده و تغذیه کودکان زیر ۵ سال در ۳ دهک پایین از عوامل بهبود وضعیت فقر است.

ادامه داردمطالب مرتبطنظر تایید شده:0

نظر تایید نشده:0

نظر در صف:0

نظرات کاربران

نظرات کاربران برای این مطلب فعال نیست

آخرین عناوین